Grc Nedir

GRC NEDİR ?

Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC/GFRC) elyafla güçlendirilmiş çimento bazlı kompozit bir malzemedir. Çimento, ince agrega, su, kimyasal karışımlar ve cam elyaftan oluşan bir karışımdır. Elyaf malzemeye bükülme, gerilme ve darbe mukavemeti katar. Ortaya çıkan malzeme mimarlık, inşaat mühendisliği ve bir çok farklı uygulama alanında kullanılan kuvvetli, ancak hafif ürünlerin üretilmesine imkan tanır. Bir takım farklı üretim süreçleri mevcuttur, en yaygın olanları ise El ile Püskürtme ve Premix’tir.GRC günümüzde dünya çapında inşaat endüstrisi ekonomisine, teknolojisine ve estetiğine önemli katkılar yapan bir malzemedir.
Bu çevre dostu, bileşim bir çok farklı üründe kullanılmaktadır, özellikle performans, görünüm ve maliyet parametrelerini karşılayabilme yeteneği sayesinde tasarımcılar, mimarlar, mühendisler ve nihai kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Hafif Ürünler

GRC’nin yoğunluğu betona benzese de, GRC ile üretilen ürünler kullanılan 10-15 mm’lik katman kalınlığından dolayı betona kıyasla çok daha hafiftir.100mm kalınlığında öndökümlü betondan üretilen bir kaplama levhası m2’de 240 kg gelirken, benzer bir GRC panel m2’de yalnızca 40-50 kg gelir. Çoğu GRC ürünü elle kaldırılabilir ve taşınabilir

Aşınma ve Çürümeye Dayanıklılık

GRC ürünlerinde çelik takviyenin aşınmasına bağlı sorunlar söz konusu olmaz. GRC harici maruziyetten etkilenmez ve çürümez. UV ışınına maruz kaldığında, bu ışıktan kesinlikle etkilenmez.

Yanmazlık
Çoğu GRC formülasyonu AB standartlarına ilişkin yanmazlık kriterlerine uygundur. Polimer GRC İngiltere Yapı Yönetmeliklerinde tanımlanan Sınıf O koşullarına uygundur.

Görünüm
GRC tasarım ve üretimde esneklik sağlar, dolayısıyla GRC’den çok farklı mimari tarzlar ve özellikler üretilebilir. Neredeyse her türlü yüzey özelliğini sağlayabilir, kaya, arduvaz(kayağan taşı), terakota ve mermer görünümü elde edilebilir.

Maliyet Etkinlik
GRC Ürünlerinin ekonomik çözümler sağladığı kanıtlanmıştır. Üretim maliyetleri betondan yüksek olsa da, taşıma, nakliye ve montaj maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, genel olarak önemli bir tasarruf sağlanabilir.


PROJELERİMİZ VE HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.